مقالات

چگونگی جذب مشتری به وسیله دکوراسیون

امروزه جذب مشتری به روش های هوشمندانه و استفاده از تکنیک های روانشناسی قطعا پاسخگو خواهد بود، البته اگر بر اساس اصول و به صورت صحیح انجام شود، در کشور های پیشرفته وشهر های بزرگ اساس کار کسب و تجارت ها کاملا متفاوت تر از چیزی است که ما در اطرافمان مشاهده می کنیم. آن ها سعی می کنند از هر روشی استفاده کرده و مشتری را جذب کنند، اما آیا در این امر به اندازه کافی موفق عمل خواهند کرد.

نظر شما چیست ؟ آیا صرفا استفاده از کالا ها و خدمات خوب می تواند حافظ اعتماد مشتریان باشد؟ در این باره باید به صورت کاملا قاطعانه به شما بگوییم که خیر؛ در واقع مسئله این است که شما باید بیاموزید که چگونه آرایش و چینش ویترین فروشگاه خود را تغییر دهید و بر این اساس مشتریان جدیدی را جذب کنید.

مشتریانی که بیش از هر چیزی ترجیح می دهند به خوبی ببیند و در نتیجه هدف آن ها خرید کالایی است که در کنار قیمت عالی کیفیت و کارایی خوبی نیز داشته باشد. شما چه نقشی به عنوان فروشنده خواهید داشت.

در درجه اول به سطح اقتصادی مشتریان دقت کنید.

چینش دکوراسیون بر اساس درآمد مشتریان

تکنیک های زیادی برای جذب مشتری بر اساس دکوراسیون داخلی وجود دارد. نخست این که شما باید از دکوراسیونی با ساختار های جدید استفاده کنید، مدل های گرد، روی پلکان، تصویر سازی از تمامی کالا هایی که در فروشگاه شما وجود دارد. می دانیم که برای فروشگاه های لباس قطعا مهم ترین چیز ویترین و دکوراسیون آن است.

بهتر است که چینش شما به صورتی باشد که مشتری به تمامی کالا ها دسترسی داشته، بتواند در بهترین حالت ممکن آن ها را لمس کرده و دردسری در پس آزمایش و تست یکی از کالا ها وجود نداشته باشد.

در بسیاری از فروشگاه ها و بوتیک ها دیده شده که مشتری وقتی اقدام به انتخاب یک کالا می کند، به دنبال تنوع رنگی در دکوراسیون و چینش مغازه است، اما به چیزی که می خواهد نمی رسد.

 بهتر است که نخست تمرکز خود را روی ورودی فروشگاه بگذارید، این که استفاده از لامپ ها و سیستم های نورپردازی قدرتمند که همه چیز را مشخص می کنند می تواند ایده آل باشد، نباید ذهنیتی را با چینش و دکوراسیون در مشتری ایجاد کنید که کالا های شما صرفا گران قیمت، لوکس و همین طور با نرخی بالا تر از معمول به فروش می رسند. این نوعی ترس را حتی در ثروتمند ترین مشتری به وجود می آورد.

تاثیر چیدمان بر رشد فروش

چیدمان فروشگاه شما قطع به یقین یکی از اساسی ترین و کلیدی ترین هدف هایی است که می توان از آن به عنوان ابزار استفاده روانشناسی بهره گرفت. بهتر است چینشی منظم را در نظر بگیرید، در فروشگاه های لباس از آویز هایی با فاصله از هم استفاده کنید. اگر فروشگاه لوازم تکنولوژی دارید بهتر است که کالا ها را از جعبه خارج ساخته و آن ها را بر اساس یک چینش مشخص در کنار هم قرار دهید.

به هر حال چینش لوازم فروشگاه شما می تواند در چند ضلع انجام شود. بهتر است که میانه مسیر خالی باشد که مشتری امکان تردد را بین ویترین و همین طور دکوراسیون فروشگاه شما داشته باشد.

جالب است که بدانید بر اساس یک روان شناسی انجام شده روی خریداران فروشگاه های مختلف در کشور امریکا بیشتر مردم برای خرید و انتخاب یک کالای خاص به سمت راست آن می روند. عموما از سمت راست نیز انتخاب خود را انجام داده و در نهایت خرید را به پایان می رسانند که به آن دیوار قدرت می گویند.

تاثیر مسیر حرکت مشتری در فروشگاه بر رشد فروش

اجناس محبوب تر و پرفروش تر خود را در بخش راست فروشگاه قرار دهید. البته که چینش آن ها بر اساس قیمت نیز می تواند جالب باشد. این که کالا های ارزان تر را در ابتدا قرار دهید. کمی که پیش تر می روید قیمت را افزایش دهید و کالا های لوکس تر را در دسترس مشتری قرار دهید.

حتی ثروتمند ترین خریداران نیز وقتی وارد فروشگاه های اینترنتی می شوند ترجیحشان مرتب سازی بر اساس قیمت می باشد. شما باید سعی کنید مسیر های دورانی را برگزیده و کل چینش فروشگاه خود را بر این اساس انجام دهید.

اگر صاحب بوتیک و یا فروشگاهی با کالا های مختلف از دسته بندی های متنوع هستید، یک تقسیم بندی کلی در نظر گرفته و به طور مثال کفش ها و کتانی ها، کیف، لباس ها و اکسسوری ها را در یک بخش جدا از هم قرار دهید.

یکی از ترفند های جالب در زمینه افزایش فروش این است که در هر بخش رنگی خاص را در دسترس مشتری قرار دهید؛ گاهی مشتری از کیفیت کار راضی است اما آن رنگی که می خواهد را نمی یابد و ترجیح می دهد وقت خود را تلف نکند.

مسیر خرید باید باز باشد تا مشتری به رفتن تا انتهای آن تشویق شود.

بخش صندوق و پیشخوان در فروشگاه ها

بخش پیشخوان نیز باید در دکوراسیون مدرن در بخشی خاص قرار بگیرد. نقطه توقف معمولا بهتر است که در ابتدای فروشگاه و محل ورود باشد، اما وقتی مشتری در حال بررسی اجناس برای خرید است، بهتر است که با فاصله از او حرکت کنید و اگر از شما کمکی خواست، پاسخگو باشید.

اگر مشتری از بخش چپی فروشگاه شما دیدن نکرده باشد، می توانید با قرار دادن پیشخوان در این قسمت یک بار دیگر این فرصت را به او دهید تا انتهای فروشگاه برود و انتخاب های جدید تری را برای او در نظر داشته باشید.

محصولات محبوب و پرفروش را در موقعیت هایی قرار دهید که احتمال توقف مشتری در آن نقطه بالا است. مثلا از آویز های بزرگ و زیبا استفاده کنید و لباس ها و اکسسوری های مهم خود را در این بخش قرار دهید. به هر حال اگر از قفسه ها استفاده اید بهتر است که قابل دسترس بوده و مشتری بتواند آن ها را امتحان کند.

محصولاتی را نیز به صورت آماده‌ی ارسال و البته در تعداد محدود در راهرو ها قرار دهید. در این مشتری دو دل می شود که آیا به آن ها نیاز خواهد داشت یا خیر!

جذب مشتری با سفارشی سازی ویترین

بهتر است که راهرو ها و محل های عبور کوچک نباشند، مشتریان از این وضعیت فراری هستند. آن ها ترجیح می دهند خرید خود را در کمال آرامش و بدون هول شدن انجام دهند، در صورتی که خریدشان عجله ای باشد یا زود پشیمان می شوند و یا این که ترجیح می دهند از فروشگاه خارج شوند. می توانید از صندلی برای مشتریان استفاده کنید که اگر خسته شد مدتی توقف کرده و یا این که انتخاب خود را در زمان مناسب تری ادامه دهد.

البته این گزینه برای فروشگاه های بزرگ مناسب است. قطعا نمی توان یک فرمت خاص و همیشگی را برای فروشگاه ها در نظر گرفت، اما بهتر است که پیش از انتخاب چینش اصلی، حضور مشتری در فروشگاه و حرکت او بین کالا ها را بررسی کنید، این کار را چند باره تکرار کنید.

از رنگ های تیره پشت سر هم نمی توان در فروشگاه استفاده کرد. بهتر است که بر اساس نیاز رده سنی و طبقه اجتماعی و اقتصادی مشتریان هر از چند گاهی دکور فروشگاهتان را تغییر دهید.

پانزده قدم اول ورود به فروشگاه شما مهم ترین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *