مقالات

نکاتی که باید در دکوراسیون خانه های کوچک رعایت شود

خانه های کوچک زاییده ی زندگی مدرن و پیشرفته ی امروزی ست که شاید حسرت برخی چیزها را به دل شما بگذارد. دانستن اطلاعاتی در مورد شکل طراحی وچیدن  دکوراسیون داخلی خانه می تواند کمک زیادی به شما بکند.

با توجه به این که این روزها فضای خانه ها کوچک شدند تقریبا همهی ما به دنبال نکته هایی در مورد دکوراسیون داخلی هستیم که با استفاده از آن ها محیط اتاق های کوچک خانه را بزرگتر از آن چه  که هستند نشان دهیم.

تصوری که از فضا داریم همیشه برای همه ی ما تعریف نسبی دارد، اما اگر که کوچک و شلوغ بودن اتاق ها واقعا اذیتتان می کند و دوست دارید احساس بهتری در محیط داخلی خانه داشته باشید لازم است که حتما دکوراسیون خانه را به روشی هوشمندانه و کاربردی تر انجام دهید.

دکوراسیون خانه های کوچک

 اگر که دوست دارید بهترین استفاده را از فضای خانه کوچک داشته باشید ابتدا لازم است که برای خرید و هم چنین  چیدمان لوازم نکته هایی بدانید نکته هایی که خانه ی کوچک شما را بزرگ  و دلباز و دوست داشتنی جلوه می دهد.

شما می توانید با استفاده  از ایده  و خلاقیت هایی که در ادامه مطلب برایتان خواهیم گفت تجربه بسیار بهتری از دکوراسیون منزل به دست آورید.

حتی اگر که در خانه  اتاق های مختلف و فضای کافی و لازم برای نگهداری از وسایل و لوازم گوناگون تان  در اختیار دارید هم می توانید این نکته ها را بخوانید ومقدار زیادی محیط خانه را قشنگ و دلباز تر از آن چه که هست نشان دهید.

میزهای دایره ای

اگر که به دنبال خرید میزهای اتاق نشیمن  و یا پذیرایی هستید  سعی کنید  که از میزهای دایره ای استفاده نمایید این مدل میزها به دلیل داشتن  لبه های گرد قابلیت این را دارند که فضای بیشتری از اتاق را در اطراف خودشان در اختیارتان قرار دهند .

میزهای دایره ای به خاطر شکل ظاهری ای که دارند باعث دسترسی بهتر شما به محیط اطرافتان خواهند شد . و هم چنین به دلیل اینکه پایه این نوع میزها عمدتا در وسط آن ها قرار دارند محیط کمتری از کف اتاق را می پوشانند.

هم چنین اگر از میزهای دایره ای استفاده نمایید تعداد  افراد بیشتری می توانند دور آن بنشینند و برای پذیرایی ، انجام بازی های گوناگون، و دور هم نشینی های شبانه بسیار مناسب هستند.

اگر شما هم چنان  میزهای مکعبی را تر جیح می دهید بهتر است از میزهایی استفاده  کنید که دارای قفسه ها یا کشوهایی در اطراف خود هستند که شما می توانید قسمتی از وسایل ریز و درشت خود را در آن جای دهید.

استفاده از فضای دور از دسترس

بالای درهای اتاق ها و بالای کابینت ها ی آشپزخانه فضاهای پنهانی ای وجود دارد که محیط مناسبی برای تعبیه قفسه ها و کمدها و طبقات مختلف می باشند.

هم چنین استفاده از قفسه های باز در اتاق ها بسیار کاربردی و شیک خواهند بود و می توانید به عنوان کتاب خانه هایی از کف تا سقف اتاق ، برای قرار دادن کتاب ها، وسایل تزئینی و کلکسیونی به کار برده شوند .

هم چنین اگر قصد دارید که فضای اتاق را به دو بخش مجزا تقسیم کنید و در یک قسمت آن برای خودتان پرایوسی بیشتری ایجاد نمایید ، استفاده از قفسه ها پیشنهاد خوبی برای شما است که به این ترتیب از کاربری دوگانه آن ها سود خواهید برد .

به این ترتیب علاوه بر آن که مقدار بسیار زیادی از کتاب ها و وسایل را در این قفسه ها جای می دهید هم چنین می توانید اتاق را به بخش های مجزا نیز تقسیم کنید.

دکوراسیون خانه های کوچک ایرانی

پرده و دراپه هایی که از سقف خانه آویزان می شوند و تا کف اتاق ادامه دارند می توانند کاربردی زیرکانه از ارتفاع اتاق ها باشند.

حتی اگر که در اتاق مد نظرشما پنجره ای وجود ندارد می توانید با نصب یک پرده ی دکوری با طراحی منحصر به فرد زیبایی خاصی به اتاقتان ببخشید و جلوه بصری مناسبی ایجاد کنید.

اگر این نکته ی مهم را در طراحی دکوراسیون منزل رعایت نمایید با به وجود آوردن دید بالا به پایین ، می تواند وسعت اتاق را تا حد زیادی افزایش دهد و هم چنین برای محیط های کوچک بسیار ایده آل می باشد.

 کاربری دو گانه

اگر توانایی استفاده ی دو گانه از برخی فضا و وسایل به کار رفته در اتاق  را داشته باشید  بسیار خوب است.

به طور مثال ، اگر به اتاق خواب بیشتری در خانه احتیاج دارید به جای به کارگیری از مبل های بزرگ و سلطنتی ، از کاناپه های راحتی استفاده کنید و اتاق نشیمن خانه را به محیطی راحت و آرامش بخش برای مهمان ها تبدیل نمایید تا در مواقع ضروری نیز روی کاناپه ها استراحت کنند.

هم چنین اگر بخشی از زیر پله خانه یتان بی استفاده مانده است از فضای آن برای قرار دادن ماشین  لباس شویی و تعبیه یک دست شویی کوچک استفاده کنید ، یا می توانید یک میز کار کوچک برای خودتان یا فرزندان تان در کنار ماشین لباس شویی قرار دهید.

هر کدام از بخش های خانه ی شما می توانند چنین چنین کاربردهای ساده ام چندگانه ای داشته باشند که با هوشمندی و زیرکی خودتان می توانید  انتخاب شان  نمایید.

توجه بیش تر به دیوار های خانه

میزهای کنار تخت خواب یا هر مدل میزی که در کنار دیوارها قرار داده اید و بدون استفاده و کاربردی  مهم و  صرفا به جهت گذاشتن وسایل ریز و درشت بر روی آن استفاده می کنید را کنار بگذارید.

خوب است به جای استفاده از چراغ های رومیزی از چراغ های دیواری استفاده نمایید.

هم چنین اتاق هایتان قابلیت این را دارند که تاقچه های کوچک در کنار تخت خواب تان و کناره ی دیوار ایجاد نمایید . و وسایل الکترونیکی کوچک و دیگر لوازم شخصی تان را بر روی آن قرار دهید با این کار هم نیازی به میزهای دست و پا گیر و بزرگ نخواهید داشت.

تا جایی که امکان دارد قفسه ها و کمدهای دیواری را جایگزین لوازم بزرگ اتاق نمایید و البته خوب است که یک آینه قدی بزرگ هم بر روی دیوار اتاق خواب تان نصب کنید تا فضای اتاق را بزرگ و دل باز نشان دهد.

هم چنین این آینه ها باعث بازتاب نور در اتاق و در نتیجه محیط رو شن تر خواهند بود.

بنابراین حتی اگر فضای مناسب و کافی برای نصب آینه در اتاق را ندارید روی سطح کنسول ، قفسه کتاب یا کمد ها می توانید آینه ای بزرگ نصب نمایید . و از مزایای وجود آینه ی بزرگ بهره مند شوید.

مبلمان بزرگ

در تمامی موارد قبل  با تاکید بر کوچک بودن فضای داخل خانه نکته هایی برای بزرگ تر نشان دادن محیط ارائه دادیم.

اما استفاده از لوازم و مبلمان بزرگ هم ، می تواند تا حد زیادی به استفاده بهینه  از محیط محدود فضا کمک کند.

به طور مثال به جای اینکه از مبل های تک نفره متعدد استفاده کنید؛ می توانید از یک مبل راحتی یک تکه با طرحی متناسب  برای اتاق مدنظرتان، بهره ببرید.

بدین ترتیب فضای داخل اتاق مرتب و بهتر نشان داده می شود و از شلوغی فضا به خاطر مبل ها و صندلی های کوچک و  زیاد جلوگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.