اخبار

تاثیرات چین بر قیمت آهن

به گزارش آهن پرایس در تحلیل و وضعیت بازار آهن، درخصوص بازار سنگ‌آهن مهم‌ترین دلیل رشد قیمت‌ها را باید در کاهش حجم عرضه این کالا توسط کشور برزیل دانست؛ آن‌هم در شرایطی که انتظار بهبود تقاضا در ماه‌های آینده بآماده‌ی ارسال بعد از سال نو در بازار داخلی کشور ما نیز تقویت شده است. اینکه بازار جهانی فولاد با افت نرخ همراه شده و سایر بازارهای موازی و غیر موازی با آن نیز حال و روز خوبی ندارند، احتمال پتانسیل رشد تقاضای فولاد در آینده نزدیک را با ابهام همراه می‌سازد ولی در هر حال قیمت‌ها در بازار سنگ‌آهن افزایشی است و می‌تواند یک داده مثبت برای کل بازار فولاد در جهان به‌شمار آورد.

از این رو بارش‌های شدید فصلی در برزیل احتمال کاهش حجم تولید سنگ‌آهن در این کشور را ایجاد کرده است، آن‌هم در شرایطی که هفته ابتدایی ماه مارس شاهد افت جدی حجم عرضه شرکت‌های تولیدکننده این کالا در برزیل بودیم. سفر شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین به ووهان نیز سیگنال مهمی برای بازارهای جهانی بود که نشان می‌دهد اما و اگرهای شیوع ویروس کرونا در این کشور تعدیل شده و می‌توان به روزهای بهتری در این بازار خوش‌بین بود. همچنین رئیس‌جمهور این کشور از تزریق منابع مالی برای تقویت اقتصاد چین در آینده نزدیک خبر داد آن هم در شرایطی که تاکنون دولت در تزریق نقدینگی به بازار سهام چین کم نگذاشته است. این درحالی است که تقاضای واقعی فولاد و سنگ‌آهن در بازار داخلی چین در هفته‌ها و ماه‌های اخیر با افت جدی روبه‌رو شده بود که بازگشت همین تقاضا در بازار داخلی این کشور می‌تواند محرک مهمی برای بازار فولاد باشد که تاکنون بیش از همه بازار سنگ‌آهن از آن سود برده است.

تجربه نشان داده که بازار سنگ‌آهن در گام اول بیشترین تاثیر را بربازار آهن چین و به تبع آن بر بازار آهن سایر کشورها خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.