مقالات

ایده برای اتاق لباس

آیا در جست و جوی ایده برای اتاق لباس هستید و می خواهید در این راستا بهترین اقدام ممکن را انجام دهید؟ در این صورت توصیه می کنیم خواندن این مطلب را از دست نداده و تا انتها همراه ما باشید، فلذا به نکات، مسائل و راهنمایی های مطلوبی اشاره کرده ایم که در ایده برای اتاق لباس بسیار مفید هستند.

وجود اتاق لباس در طراحی داخلی منازل پیش از این رواج کمتری داشت و در ترکیب خانه هایی مشاهده می شد که از فضای بزرگی برخوردار بودند، اما امروزه و با گذشت زمان علاقه مندی به وجود این بخش حتی در خانه هایی با فضای کم و کوچک، افزایش یافته است، به نحوی که می توان در خانه های متعددی اتاقی مخصوص برای لباس ها را مشاهده کرد.

اگر شما هم قصد دارید اتاقی را به طور اختصاصی برای لباس ها در نظر بگرید، مطمئناً به دنبال ایده های مناسبی هستید که بتوانید اتاقی با ظاهری زیبا و در عین حال کاربردی برای لباس ها طراحی کنید.

به همین جهت ما در این متن به نکات و مسائل گوناگونی پرداخته ایم که در راستای ایده پردازی، راهنمایی های بسیار مطلوبی هستند، از این رو تا دیر نشده شما را به خواندن باقی مطالب دعوت می کنیم.

مزیت های برخورداری از اتاق لباس

وجود یک اتاق اختصاصی برای لباس خالی از لطف نیست چرا که می توان مزیت های متعددی را در راستای برخورداری از چنین اتاقی نام برد، مزیت هایی که هر کسی را ترغیب به داشتن آن می کند.

از جمله چند مورد از این مزیت ها عبارت هستند از:

  • بارز ترین مزیت وجود چنین مکانی را می توان نظم بخشی و سر و سامان دادنِ وضعیت لباس ها معرفی کرد.
  • دسترسیِ به مراتب مطلوب تر به لباس ها و یافتنِ سریع موارد مد نظر از دیگر مزیت های جذاب وجود اتاق لباس است.
  • اتاق لباس برای کسانی که مدام در حال لباس خریدن هستند و پیشروی با مد را دوست دارند، امری ضروری است چرا که چنین افرادی به فضای زیادی برای لباس های خود نیاز دارند.
  • و …

شاید با خود بگویید برای بهره مندی از مزیت های فوق و طراحی یک اتاق مجزا برای لباس ها، فضای خانه باید بسیار بزرگ باشد، اما لازم به ذکر است افراد می توانند حتی در خانه های نُقلی و کوچک، با استفاده از یک نقشه ی مناسب اتاقی را به طور مجزا برای لباس ها اختصاص دهند و از مزیت های جذاب فوق بهره مند شوند.

البته گفتنی است که بهره مندی مطلوب از فضای منزل برای ایجاد قسمتی به عنوان اتاق لباس همگی در گرو بهره مندی از یک طراح داخلی ماهر و کار بلد است، چرا که طراحان ماهر می توانند حتی از نا مطلوب ترین فضا ها، با مهارت و ابتکار عمل خود بهترین استفاده ها را داشته باشند.

چند نکته ی مهم که کمک مطلوبی در راستای ایده برای اتاق لباس هستند

در راستای ایده برای اتاق لباس بایستی نکات مختلفی را در نظر بگیرید که در ادامه به چند مورد از مهم ترین ها اشاره کرده ایم:

  • نورپردازی
  • وجود برخی از وسایل
  • شرایط قفسه بندی
  • انتخاب رنگ و ‌…

گفتنی است در ادامه هر یک از موارد نام برده شده را به طور مجزا آورده و توضیح داده ایم تا بتوانید در زمینه ی ایده برای اتاق لباس گام های بهتر و مطلوب تری بردارید.

نورپردازی برای اتاق لباس باید چگونه باشد؟

نورپردازی از آن دست مسائل مهمی است که در طراحی اتاقی با این ماهییّت نباید در آن سهل انگاری کنید.

نور اتاق لباس را بایستی طوری در نظر گرفت که لباس ها به زیبایی و کامل مشخص باشند، به طوری که نباید فقط به نور حاصل از پنجره ها اکتفا کرد و لازم است از چراغ استفاده نمود.

این را در نظر داشته باشید که نور اتاق لباس باید هنگام تاریکی هوا نیز کاملاً مناسب باشد فلذا انتخاب لباس در شب اتفاقی است که مکرراً پیش خواهد آمد‌.

وجود چه وسیله هایی در دکور اتاق لباس لازم است؟

متداول ترین سوال در راستای ایده برای اتاق لباس این است که چه وسیله هایی برای چنین اتاق هایی لازم است و باید تهیه شوند؟

به عنوان اولین و مهم ترین مورد در این رابطه بایستی به آینه اشاره کنیم. آینه را می توان مهم ترین بخش از هر اتاق لباسی معرفی کرد، تا جایی که امکان ندارد اتاق لباسی ببینید که فاقد این وسیله ی کاربردی است.

علاوه بر آینه لازم است به وسیله ای اشاره کنیم که مناسب برای نشیمن است. در نظر داشتن نشیمنگاه برای اتاق لباس نیز نکته ی مهمی می باشد که نباید فراموش کنید، لذا پوشیدن بسیاری از البسه ها به آماده‌ی ارسال کفش ها مستلزم نشستن بر روی یک سطح مناسب هستند.

گفتنی است از انواع و اقسام مبل ها می توان برای این امر استفاده کرد که توصیه می کنیم از سری مبل های راحتی انتخاب کنید و البته فراموش نکنید مبل مربوطه با دکور و رنگ اتاق متناسب باشد.

وضعیت قفسه بندی و کمد های اتاق لباس

بیش از پنجاه درصد از هر اتاق لباسی را کمد های دیواری و انواع قفسه ها تشکیل می دهد و به طور کلی وقتی اسمی از اتاق لباس به میان می آید مطمئناً تصویر فضایی متشکل از کمد و قفسه هایِ پر از البسه و کیف و کفش به ذهن هر کسی خطور می کند.

از این رو سوالی که اکثر متقاضیان این اتاق ها می پرسند، این است که وضعیت قفسه بندی ها و کمد ها بایستی به چه صورت باشد؟

اکثر اتاق های لباس دارای کمد هایی هستند که بدون در می باشند تا لباس ها به راحتی دیده شوند و انتخاب آن ها راحت باشد. اما گفتنی است که بود و نبود در به نظر خود شما بستگی دارد و می توانید با توجه به سلیقه ای که دارید انتخاب کنید، چرا که برخی از افراد وجود در را به دلیل یکدست کردن اتاق، گرد و غبار نگرفتن لباس ها و دلایل دیگری از این قبیل، بیشتر می پسندند.

البته لازم به ذکر است درب های شیشه ای برای کمدِ اتاق های لباس نیز گزینه ی بسیار مناسبی هستند و می توانند انتخاب مطلوبی باشند.

در مورد قفسه بندی ها هم باید بگوییم که در وهله ی اول لازم است ابعاد کیف، کفش و کالا های دیگری که می خواهید در قفسه های اتاق لباس خود قرار دهید را در نظر بگیرید تا ابعاد قفسه ها متناسب با آن ها تعیین شوند.

فرایند انتخاب رنگ برای اتاق لباس

پیرامون موضوع ایده برای اتاق لباس، فرایند انتخاب رنگ مسئله ی بسیار مهمی است که به طور حتم شما هم در مورد آن سردرگم هستید و نمی دانید چه رنگی برای اتاقی با این ماهییّت مناسب تر است.

البته گفتنی است که انتخاب رنگ مسئله ای کاملاً سلیقه ای می باشد، اما اگر بخواهیم از دید یک طراح داخلی به قضیه نگاه کنیم لازم به ذکر است که در این مورد عمدتاً رنگ هایی توصیه می شوند که خنثی و یکدست هستند، فلذا چنین رنگ هایی جلوه ی لباس ها را بهتر و بیشتر نشان می دهند.

به طور کلی در طراحی اتاق لباس باید سادگی را در اولویت قرار دهید و سعی کنید از المان های اضافه استفاده نکنید. بر این اساس رنگ هایی چون سفید، خاکستری و ..‌. انتخاب های بسیار مناسبی نسبت به بقیه ی گزینه ها هستند.

به عنوان سخن پایانی لازم به تاکید است بگوییم در راستای ایده برای اتاق لباس می توانید بهترین کمک ها و راهنمایی ها را از متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند بگیرید تا بهترین انتخاب های ممکن را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.