راهنمای خرید

چند راهکار چیدمان مناسب منزل

از یکنواختی خسته شده اید؟ دوست دارید محیط زندگی خود را تغییر دهید؟ داشتن خانه زیبا مثل داشتن استایل زیبا می تواند وجه تمایز شما با بقیه باشد. چیدمان مناسب منزل می تواند باعث افزایش روحیه و ایجاد انگیزه برای ساکنین خانه باشد. شما با حداقل امکانات نیز می توانید خانه ای زیبا و منحصر به فرد داشته باشید ما در این مقاله اصول مهم در چیدمان مناسب خانه را معرفی می کنیم و سعی می کنیم المان های موثر در زیبایی منزل را با هم بررسی کنیم.

انواع چیدمان مناسب فضاهای مختلف خانه

برای داشتن یک خانه شیک و زیبا لازم است تا نقاط مختلف خانه را با قوانین درست بچینید. چیدمان خانه با هدف زیبایی و راحتی انجام می شود. توجه کنید که خانه محل استراحت و آرامش شما است بنابراین باید در آن احساس راحتی کنید و به سهولت بتوانید وسایل خود را استفاده کنید. در ادامه نکات مهم و ترفندهای طراحان حرفه ای دکوراسیون داخلی را بیان می کنیم.

چیدمان خانه

یکی از اصول مهم در چیدمان خانه های امروزی استفاده از وسایل زینتی کم است. در قدیم افراد تمایل داشتند تا از وسایل تزیینی زیادی استفاده کنند اما الان تعداد وسایل کمتر است و در همه جای خانه به صورت پراکنده قرار می گیرد. استفاده از گیاهان زینتی مورد پسند افراد است. وجود گیاهان طبیعی موجب طراوت و شادابی خانه می شود. همچنین گیاهان باعث دفع انرژی های منفی از خانه می شوند.

اگر شرایط نگهداری از گیاهان را ندارید می توانید از المان های سبزرنگ استفاده کنید. حتی می توانید تابلو های نقاشی یا عکس از طبیعت را در جای جای خانه استفاده کنید. تابلو عکس ها یکی از المان های کاربردی در تزئین خانه هستند می توانید عکس های خانوادگی خود را بر روی دیوار یا بر روی میز کوچکی بچینید.

نکات پیشنهادی برای خانه های کوچک

برای خانه های کوچک پیشنهاد می شود از نکات لیست زیر استفاده کنید:

 • استفاده از میز های گرد و مبلمان ال
 • استفاده از آینه های دیواری و پرده های تمام قد
 • استفاده از رنگ های روشن
 • استفاده از مبلمان چند منظوره مانند مبلمان تختخواب شو و مبلمان تاشو برای اتاق خواب
 • استفاده از کانتر به جای میز غذاخوری
 • خرید آباژور در ابعاد کوچک
 • کف سازی با سرامیک یا پارکت به جای خرید فرش
 • استفاده از قفسه ها و شلف ها
 • دکوری ها و کمدهای عمودی
 • نورپردازی مناسب و استفاده کاربردی از پرتی های خانه

چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه

آشپزخانه یکی از شلوغ ترین و پر وسیله ترین بخش خانه است. آشپزخانه پر رفت و آمد ترین نقطه خانه می باشد و در بعضی از ساختمان ها دید واضحی از سمت پذیرایی دارد بنابراین نوع چیدمان آن بسیار مهم است. در چینش آشپزخانه توجه کنید که تمام المان ها و وسایل در کنار هم و به صورت مرتب چیده شود. وسایل را طوری انتخاب کنید که جلوی رفت و آمد را نگیرد. از خریدن وسایل بزرگ و کم کاربرد که جای زیادی را اشتغال می کنند بپرهیزید.

در صورتی که فضای بزرگی برای آشپزخانه در اختیار دارید می توانید از طراحی جزیره استفاده کنید. این کار باعث می شود تا زیبایی منحصر به فردی به خانه بدهید و هم اینکه امکانات بیشتری را به آشپزخانه اضافه کنید. در انتخاب وسایل خانه نیز دقت داشته باشید. سعی کنید رنگ ها نزدیک به هم انتخاب شوند. رنگ های زیاد باعث شلوغی و بهم ریختگی می شوند. قبل از خرید یک یا دو رنگ مکمل را انتخاب کنید.

چیدمان کابینت های آشپزخانه

به غیر از ظاهر آشپزخانه حواستان به درون کابینت ها نیز باشد چیدمان مناسب خانه شامل کابینت ها نیز می شود. سعی کنید وسایلی را که کمترین کاربرد را دارند جدا کنید تا ظروفی را که بیشترین استفاده را دارند در دسترس قرار بگیرند. این کار باعث می شود تا آشپزخانه ای تمیز و منظم داشته باشید. طبقات بالا کابینت ها مخصوص وسایل سبک هستند و طبقات زیرین برای وسایلی که بیشترین کاربرد را دارند استفاده می شود.

چیدمان کابینت های آشپزخانه

پیشنهاد می شود از قفسه ها و باکس های نظم دهنده برای کشوها و کابینت های آشپزخانه استفاده کنید. این کار موجب نظم و دسترسی آسان به وسایل می شود. حتما برای قاشق و چنگال ها از نظم دهنده ها استفاده کنید و یک جای مخصوص برای آن ها داشته باشید. وسایل پر کاربرد برای آشپزی مانند قابله ها و ادویه جات را در کنار اجاق گاز قرار دهید تا دسترسی به آن ها آسان باشد.

چیدمان مناسب اتاق خواب

اگر از چیدمان فعلی اتاق خواب خود خسته شده اید وقت آن رسیده تا سراغ تغییر دکوراسیون اتاق خواب بروید. در چیدمان مناسب خانه اتاق خواب جزو بخش های مهم محسوب می شود. برای چیدمان مدرن و اصولی لازم است تا سعی کنید وسایل اتاق را با هماهنگی کنار هم قرار دهید. اگر قرار است دست به خرید بزنید حتما توجه کنید تا وسیله جدید با دیگر وسایل همخوانی داشته باشد.

از رنگ های آرامش بخش و ملایم برای اتاق خواب استفاده کنید. تخت خواب را جوری در اتاق بگذارید که در جلوی نور خورشید نباشد همین طور تخت نباید مانع رفت و آمد شود. فراموش نکنید که نورپردازی اتاق خواب بسیار مهم است از چراغ خواب یا آباژور های مناسب استفاده کنید.

چیدمان مناسب پذیرایی

از بخش های مهم چیدمان مناسب خانه، چینش مناسب پذیرایی است. برای این کار باید مهارت زیادی داشته باشید می توانید از یک طراح کاربلد کمک بگیرید. در ابتدا سعی کنید بین مبلمان پذیرایی، فرش و پرده ها هماهنگی ایجاد کنید. با توجه به سبک کلی منزل خود نوع سبک و رنگ محبوب خود را انتخاب کنید. در چیدمان مناسب منزل از شلف فلزی غافل نشوید. می توانید از گلدان ها و اکسسوری ها زیبا استفاده کنید. گاهی تغییرات کوچک در نوع چیدمان وسایل می تواند تحولات بزرگی را ایجاد کند. برای خارج شدن از یکنواختی گاهی این کار را انجام دهید.

اصول اصلی در چیدمان مناسب منزل

 1. انتخاب سبک مناسب
 2. انتخاب رنگ مناسب با توجه به سلیقه خود برای خرید وسایل
 3. دقت به نورپردازی خانه
 4. پرهیز از استفاده زیاد از اکسسوری های منزل
 5. استفاده از تعدادی گلدان گل طبیعی در جای جای خانه
 6. قرار دادن مبل ها به صورت کامل روی فرش یا به صورت کامل خارج از فرش
 7. در صورت داشتن فضای زیاد مبل های خود را به دیوار نچسبانید.
 8. از اضافه کردن اکسسوری ها به اطراف تلویزیون خودداری کنید.
 9. از آباژور در پذیرایی استفاده کنید.
 10. از مد روز غافل نشوید و سعی کنید همگام با آن باشید.

چیدمان خانه را از کجا شروع نکنیم؟

اشتباهات رایجی وجود دارد که باعث می شود ما را از هدف اصلی دور کند. برای چیدمان مناسب خانه باید از این اشتباهات پرهیز کنید. یکی از اصلی ترین اشتباهات شروع دکوراسیون منزل با خرید مبلمان است. بهتر است خرید مبلمان را بعد از خرید عمده لوازم انجام دهیم. دلیل این کار این است که آنچه در فروشگاه می بینید ممکن است برای خانه شما کوچک یا بزرگ باشد. ایده خرید مبلمان برای خانه باعث می شود تا مجبور بشوید ما بقی وسایل را با مبلمان هماهنگ کنید و این کار دردسر های خود را به دنبال دارد.

بهترین کار در چیدمان مناسب منزل این است که طراحی را با اتاق خواب شروع کنید و سپس به پذیرایی بیایید.

یک اصل مهم در چیدمان مناسب خانه

اصل اول در چیدمان مناسب منزل این است که قبل از خرید خانه را اندازه گیری کنید. مهم است که مبلمانی که می خرید با مقیاس اتاق تطابق داشته باشد. فرض کنید یک کاناپه بسیار راحت و زیبا را در یک اتاق کوچک قرار داده اید یا صندلی های کوچک را در یک اتاق بزرگ؛ همین یک اشتباه باعث می شود تا کل دکوراسیون اتاق در هم کوبیده شود و شما ندانید با آن چکار کنید.

در اندازه گیری به ارتفاع سقف و عناصر دیگر مانند ستون ها، راه پله ها، رادیاتورها نیز توجه کنید. در اندازه گیری پنجره ها و فضای دیوار بالا و پایین آن را و مقداری از دیوار که از طرفین می خواهید پوشیده شود را حتما لحاظ کنید. پس از اندازه گیری سعی کنید یک نمای کلی از اندازه ها و نقشه خانه داشته باشید تا در انتخاب هایتان کمک کند. اندازه گیری درست کمک می کند تا وسایل را با دقت بیشتری انتخاب کنید. گاهی یک برآمدی کوچک یا نقص های موجود باعث بهم ریختگی دکوراسیون شما می شود.

تعیین استایل کلی خانه در چیدمان مناسب خانه

تصمیم بگیرید که به دنبال چه چیزی هستید. دوست دارید چطور زندگی کنید. تعیین استایل کلی قدم های بعدی شما را مشخص می کند. همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد اتاق ها می توانند سنتی، مدرن، رسمی یا آرام چیده شوند و از لحاظ رنگی می توانید از رنگ های سرد یا گرم استفاده کنید. برای آنکه در خانه خود احساس نشاط و آرامش کنید سعی کنید همیشه خانه رویایی خود را مجسم کنید و چیدمان منزل را با توجه به تصویر ذهنی خود پیش ببرید.

حتما به تعداد اعضای خانه و کودکان در چیدمان مناسب منزل توجه کنید. سبک زندگی خود را در چیدمان لحاظ کنید. کسی که مهمانی های بزرگ می گیرد با کسی که دارای شغل دورکاری است نیازهای متفاوتی دارند که در نوع چیدمان مناسب منزل تاثیر گذار است.

باید و نباید های چیدمان مناسب خانه

بعد از اینکه سبک کلی استایل خانه را در نظر گرفتید؛ به خوبی اندازه گیری کرید وقت آن است تا در قدم بعدی میزان هزینه خود را بررسی کنید. تعیین حدود مبلغ برای تغییر دکوراسیون کمک می کند تا وسایل را با توجه به بودجه خریداری کنید و از خریدهای اضافی پرهیز کنید. اولویت های خرید خود را آماده کنید.

باید و نباید های چیدمان مناسب خانه

توجه داشته باشید که گاهی لازم است قبل از تغییر دکوراسیون به تعمیر و آماده سازی خانه بپردازیم. قبل از خرید و چینش این تعمیرات را انجام دهید زیرا وسایل جلوی دست و پای شما را خواهد گرفت همچنین ممکن است به وسایل آسیب وارد شود. هیچکس دوست ندارد وسایل نویی که تازه گرفته خراب شود. همچنین تغییرات و تعمیرات بر روی انتخاب های ما برای خرید مبلمان و فرش اثر گذار هستند. پس اول تعمیرات را انجام دهید و سپس به چیدمان مناسب منزل بپردازید.

چیدمان مناسب خانه بدون شلوغی فضا

تمایل به مد سال و همگام بودن با آن چیز بدی نیست و معمولا در چیدمان مناسب منزل توصیه می شود اما نباید فراموش کنید که باید حد تعادل را نگه دارید. چیزی که امسال می خرید به احتمال زیاد سال بعد از مد می افتد پس شاید بهتر باشد خیلی هم از مد پیروی نکنید. توصیه های زیر کمک می کند تا دکوراسیون همیشه جذابی را داشته باشید.

از اشکال هندسی در خانه زیاد استفاده نکنید زیرا فضا را شلوغ و پر هرج و مرج می کند. ساده گرایی جزء اصلی طراحی دکوراسیون منزل است. در اجزای خانه تاثیر رنگ ها را فراموش نکنید. از رنگ های مختلف در خانه استفاده کنید و روحی تازه به بخش های مختلف خانه بدهید. طراحان حرفه ای در چیدمان مناسب منزل رازی دارند و آن استفاده از قانون اعداد فرد است. سعی کنید جزئیات و اشیاء را در دسته بندی های فرد قرار دهید. استفاده از قانون فرد از یکنواختی فضا پیشگیری می کند و باعث جذاب تر شدن و تاثیرگذاری دکوراسیون می شود.

سخن آخر

چیدمان مناسب منزل کار سختی نیست فقط لازم است تا اصول آن را رعایت کنید. در طراحی دکوراسیون به بخش های کوچک خانه توجه کنید سعی کنید هر بخش را با دقت و سلیقه بچینید. فراموش نکنید که بین بخش ها تناسب برقرار کنید. برای داشتن خانه ای شیک لزوما نباید به دنبال لوازم گران و لوکس باشید تنها لازم است تا با ترکیب درست رنگ، اندازه و کاربری درست وسایل یک فضای دلنشین را بسازید. انتخاب درست و هماهنگ باعث می شود تا دکوراسیونی بی نقص، تمیز و کاربردی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *